Fab Lab, czyli Fabrication Laboratory to rodzaj małego laboratorium czy pracowni, w której można zmienić swoje projekty w realne, namacalne rzeczy. Idea staje się coraz popularniejsza na całym świecie.
Pomysł FabLab powstał na MIT, gdzie przygotowano specjalną pracownię, w której studenci i profesorowe mogli przygotowywać i testować swoje pomysły. Posiadające różnego rodzaju urządzenia, jak tokarki, frezarki czy drukarki 3D, laboratoria umożliwiają szybką produkcje bez konieczności angażowania grona projektantów, inżynierów oraz producentów. Wszystko to oparte na zasadzie open-design.
FabLab to miejsce, gdzie można realizować wszystko co „urodzi” się w naszej głowie. W FabLabie możesz pracować nad czymś sam lub też w grupie osób co znacznie poszerza punkt patrzenia na dane zagadnienie w myśl przysłowia „Co dwie głowy, to nie jedna”.
FabLab oferuje dostęp do maszyn i narzędzi, które mało kto posiada w swoim gospodarstwie domowym. Jest to miejsce dzięki któremu poprzez prowadzone zajęcia i warsztaty poszerzamy swoją wiedzę i horyzonty. Każdy może wnieść swoją wiedzę i poszerzyć ją dzięki pomocy kogoś drugiego. To co jest wytwarzane w fablabie staje się ogólnodostępne i każdy może skorzystać z rozwiązań tam powstałych.
FabLab jest przestrzenią dla bitów i atomów
Nie ma żadnych opłat, które muszą być wpłacane do MIT. Logo nie jest zastrzeżone i może być używane dowolnie. Nie ma sztywnych wytycznych co do formy i zasad funkcjonowania, dzięki czemu każdy FabLab jest inny i na swój sposób wyjątkowy. Oznacza to również, że istnieje wiele formatów i modeli, ponieważ tytułowanie się mianem FabLabu nie determinuje przyjęcia ścisłej formy organizacyjnej.
Przykłady FabLab-ów działających w Polsce: